Wzory zaproszeń na ślub w sklepie Peggy Brown zawierają już przykładowe teksty, które mogą być dla Was wskazówką, aby treść zaproszenia wpisywała się w ślubny savoir- vivre.
Jeżeli nie wiecie jak prawidłowo wypisać zaproszenia na ślub, pamiętajcie, że zaproszenia w naszym sklepie zostały przygotowane zarówno pod względem graficznym, jak i merytorycznym. Jeśli pasuje Wam tekst pokazany we wzorze - śmiało możecie z niego skorzystać. Możecie również wybrać jeden z bazy naszych tekstów lub wzorując się stworzyć swój własny.
Niemniej jednak są kwestie, które mimo wszystko nastręczają parom młodym nie lada problemów przed wręczeniem zaproszeń gościom. Poniżej 8 kroków, przez które warto przejść, aby upewnić się, że Wasze zaproszenia są poprawnie wypełnione.
Przede wszystkim pamiętajcie, aby podać WSZYSTKIE niezbędne informacje dotyczące ślubu i wesela. Na zaproszeniu muszą się więc znaleźć:
Pamiętajcie! W nazwach kościołów poprawny skrót od „pod wezwaniem” to „pw.” – koniecznie z kropką na końcu.
W zaproszeniach możecie zamieścić również cytaty ślubne oraz wierszyki o prezentach lub rebusy ślubne. Poniżej linki do tych treści opracowanych przez nasz zespół:
https://peggybrown.pl/cytaty-na-zaproszenia-slubne.html
https://peggybrown.pl/wierszyki-o-kwiatach-i-prezentach-do-zaproszen.html
Bądźcie skrupulatni i dokładni podczas tworzenia listy gości. Błędne wpisanie nazwisk gości niestety wywoła niesmak u zapraszanych osób. Błąd we własnym nazwisku to coś, co gość weselny zobaczy prawdopodobnie na pierwszy rzut oka. Nie trzeba mówić, że takie pierwsze wrażenie będzie bardzo niekorzystne i trudno będzie je potem zatrzeć.
Nazwiska gości powinny być odmienione, tak aby pasowały do tekstu zaproszenia. Dlatego też najpierw przeczytaj dokładnie treść Waszego zaproszenia. Jeśli zawiera ona sformułowania „mają zaszczyt zaprosić” lub „serdecznie zapraszają” itp. to formułując listę gości zadajemy sobie pytanie „kogo?”, np.
Serdecznie zapraszają (kogo?) Maję i Adama Jabłońskich
Pamiętaj! Zapraszamy Maję a nie Maje, Katarzynę a nie Katarzyne, Ewę a nie Ewe.
Zawsze zwróć uwagę na to jak brzmi tekst w Waszym zaproszeniu. W niektórych przypadkach (np. gdy personalizacja jest nadrukowana na kopertach) imiona i nazwiska wpisuje się w mianowniku, tj. Maja i Adam Jabłońscy.
W tym momencie zdecydujcie również, czy (lub w których przypadkach) chcecie przed nazwiskami gości umieścić skrót Sz.P., czyli Szanownych Państwa. Możecie wybrać, które zaproszenia będą bardziej oficjalne (to jest ze zwrotem grzecznościowym Sz.P.), a które bardziej nieformalne (czyli bez Sz.P.), np. Ukochaną babcię Janinę Kowalską.
Wpisując dane gości trzymamy się zasady, że jako pierwsze należy wpisywać kobiety (nawet te, które nie należą do Waszej rodziny). Czyli zapraszamy:
Maję i Adama Jabłońskich (jeśli są małżeństwem)
Maję Kaźmierczak – Jabłońską i Adama Jabłońskiego (jeśli kobieta ma nazwisko dwuczłonowe)
Maję Kowalską i Adama Jabłońskiego (nawet jeśli Adam należy do rodziny a Maja to jego dziewczyna)
Jeśli nie znamy nazwiska aktualnej partnerki lub aktualnego partnera zapraszanej osoby piszemy po prostu:
Maję Kowalską z Osobą Towarzyszącą
Adama Jabłońskiego z Osobą Towarzyszącą
Kiedy zapraszacie rodziny z dziećmi dopuszczalne są różne formy. Można wpisać:
Maję, Adama, Amelię i Wojciecha Jabłońskich
Maję i Adama Jabłońskich wraz z Amelką i Wojtkiem
Maję i Adama Jabłońskich z dziećmi
W przypadku gdy osoba z rodziny zapraszana jest z partnerem/partnerką i dziećmi można napisać:
Maję Jabłońską wraz z Osobą Towarzyszącą i Dziećmi
W przypadku imion małych dzieci, możemy odstąpić od oficjalnej formy i pozwolić sobie na użycie zdrobnień.
Ten punkt często spędza sen z powiek Parom Młodym. Zapraszamy Mariusza Sobczyk czy Mariusza Sobczyka? Annę i Janusza Kaźmierczak czy Annę i Janusza Kaźmierczaków? Często w zwyczajnej rozmowie nie zwracamy uwagi na tę odmianę, niemniej jednak w oficjalnym zaproszeniu należy się do tego przyłożyć. W kwestiach spornych warto zapytać osób zapraszanych na ślub o poprawną odmianę ich nazwiska. Z pomocą przychodzi również strona internetowa z prostym formularzem do odmiany nazwisk:
http://nlp.actaforte.pl:8080/Nomina/Nazwiska
Omówiliśmy już jak poprawnie wypisać dane gości na zaproszeniach. Upewnijcie się także, że tekst zaproszenia nie zawiera błędów stylistycznych, interpunkcyjnych, literówek. W przypadku korzystania z tekstów, które znajdują się w zaproszeniach, które dla Was zaprojektowaliśmy, tę część pracy macie już z głowy.
Mimo wszystko, po otrzymaniu projektu do akceptacji przeczytajcie wszystko dwa razy, aby mieć sto procent pewności, że tekst brzmi i wygląda dokładnie tak, jak chcieliście.