Masz pytania? Zadzwoń do nas: +48 501 833 198 Pn-Pt: 09-17 lub napisz na: sklep@peggybrown.pl
Szybki kontakt
Wyszukiwarka

Jak dobrać czcionki do zaproszeń ślubnych? – 4 ważne zasady!

Jak dobrać czcionki do zaproszeń ślubnych? – 4 ważne zasady!


Zdecydowaliście już w jakim stylu czy motywie przewodnim będzie Wasze przyjęcie weselne, określiliście kolorystykę, która Wam najbardziej odpowiada, wybraliście już nawet zaproszenia ślubne… Czas je spersonalizować, czyli innymi słowy dopasować do Was. Zacznijmy od wyboru czcionki.

Nie każdy ma świadomość, że dobór czcionki (właściwie fontu) może całkowicie odmienić zaproszenie! Ten sam motyw zaproszenia, ta sama kolorystyka, dwie różne czcionki i to samo zaproszenie staje się zupełnie inne w odbiorze.

 

Jak zatem wybrać odpowiednią czcionkę do papeterii ślubnej?

Jak zwykle warto kierować się swoim gustem, ale także stylem uroczystości oraz funkcjonalnością czcionki. Niestety, to że wybrana czcionka nam się podoba może nie wystarczyć do stworzenia w pełni funkcjonalnego zaproszenia. Abyście nie musieli się nad tym zbytnio głowić, wszystkie zaproszenia ślubne od Peggy Brown mają odpowiednio dobrane czcionki – sprawdzone po wydruku pod kątem rozmiaru, czytelności i poprawności. Jeśli jednak zależy Wam, aby wybrać je indywidualnie, przedstawiam cztery zasady, którymi warto się kierować. Oto one:

 

1.    Czytelność

Punkt pierwszy i najważniejszy. Niedopilnowanie tej kwestii może skończyć się tym, że zapraszany gość po prostu nie będzie w stanie odczytać treści zaproszenia. Pamiętaj, że będziecie zapraszać osoby w różnym wieku. O ile młodym znajomym nie sprawi to trudności, o tyle dla babci, dziadka czy cioci zbyt mała czcionka będzie nieczytelna. Wiem, że minimalistyczne zaproszenia z maleńkimi czcionkami potrafią zachwycić, ale domyślam się też, jak bardzo niezręcznie może czuć się ktoś Wam bliski, przyznając się, że niestety nie widzi treści zaproszenia. Pamiętaj, że zaproszenie to nie tylko formalność - informacje tam zawarte są kluczowe, aby goście przybyli na odpowiednią godzinę, czy potwierdzili obecność w odpowiednim czasie.

Wielkość czcionek we wszystkich zaproszeniach, które wykonujemy dobraliśmy tak, aby były maksymalnie czytelne, a jednocześnie wyglądały gustownie i nie były nieproporcjonalnie duże.

Ale na czytelność zaproszenia wpływa nie tylko wielkość fontu, lecz także jego rodzaj. Niektóre ozdobne czcionki wyglądają pięknie jeśli stosujemy je w małych dawkach, ale są zupełnie bezużyteczne dla ważnych informacji, takich jak data, godzina, czy miejsce ceremonii ślubnej.

 

2.    Zasady łączenia czcionek

Warto mieć na uwadze fakt, że czcionki można łączyć. Tutaj też należy mieć na uwadze kilka kwestii.

Dla długich tekstów lepiej będzie, jeśli wybierzesz prostą czcionkę, którą dajesz radę bez problemu odczytać. Zapisanie całego zaproszenia dekoracyjnym fontem może męczyć wzrok, szczególnie, gdy czcionka jest pełna zawijasów, ozdobników itp.
Polecam użyć dekoracyjnego pisma dla imion i nazwisk pary młodej, i uzupełnić treść prostą czcionką (może być nadal elegancka!) dla reszty informacji. Odradzam za to mieszanie dwóch charakterystycznych fontów dekoracyjnych.

 

3.    Dopasowanie do stylu uroczystości

Całość zaproszenia powinna współgrać ze sobą oraz ze stylem przyjęcia. Innymi słowy, tak jak przyjęcie w stylu rustykalnym czy weselne garden party, będzie różniło się od przyjęcia w stylu glamour w eleganckiej sali balowej, tak i zaproszenia powinny się od siebie różnić. Oczywiście są modele, które łączą cechy różnych styli i nie uważam, żeby należało trzymać się sztywno takich podziałów. Zazwyczaj intuicja i poczucie estetyki podpowiada nam co do siebie pasuje, a czego łączyć nie należy.

Do stylu glamour pasować będą fonty eleganckie, kaligrafia z literami zdobionymi różnymi akcentami, ozdobnymi detalami, zawijasami.
Jeśli zaś stawiacie na minimalizm, czcionka na zaproszeniach ślubnych powinna być prosta, co nie znaczy, że mniej elegancka.

Zaproszenia na wesele w stylu boho wypisujemy zazwyczaj czcionką prostą z nutą charakterystycznego dla tego stylu szaleństwa i lekkości. Z imionami Pani Młodej i Pana Młodego możemy zaszaleć i wykonać je czcionką jakby ręcznie pisaną, z pewną dozą nieporządku.

W przypadku czcionki dla zaproszeń rustykalnych warto postawić na fonty proste, nieskomplikowane i zestawić je z tymi odwzorowującymi pismo ręczne. W tym przypadku polecam zrezygnowanie z wszelkich wyszukanych, oryginalnych fontów z zawijasami, gdyż mogą zepsuć efekt naturalności.

 

4.    Polskie znaki

Bardzo ważny jest fakt, że czcionka musi zawierać polskie znaki. Treść zaproszenia napisana bez polskich znaków będzie niepoprawna i mimo Waszych największych starań w wyborze zaproszeń na wesele, będą one wyglądały niechlujnie i sprawiały wrażenie wypisywanych w pośpiechu. Niestety, choćby czcionka była najpiękniejsza, brak polskich znaków wyklucza ją z zastosowania w zaproszeniu.

 

Jeśli czujesz się przytłoczona…

ilością kwestii, na które należy zwrócić uwagę, pamiętaj, że zaproszenia, które dostępne są w sklepie Peggy Brown, zaprojektowaliśmy z poszanowaniem powyższych zasad. Możesz po prostu przesłać nam dane do personalizacji, a my wykonamy projekt na bazie wybranego przez Was modelu. Jeśli zaś chcecie wybrać inną czcionkę, poniżej zamieszczam link z czcionkami do wyboru.

 

 

  • Dodaj link do:
  • facebook.com

KOLOR:
KOLOR:
STYL: